הסופר הנבחר לתכנית סתיו 2013: בנז'מן אביטן

Benjamin Abitan

קומיקאי, שחקן ובמאי בהכשרתו. בנז'מן למד באוניברסיטת פריז 8 – סן דני ובקונסרבטואר הלאומי הגבוה לאמנות  הדרמה כותב ומביים מאז 2004 עם קבוצת התאטרון ""Théâtre de la Démesure . כמו כן בשנת 2010 כתב תסכיתים לתחנת הרדיו France Culture.

בנז'מן מספר על הפרוייקט

 לחצו כאן לטקסט המלא בצרפתית

"עבורי, ישראל היא סיפור כלשהו. גם בעבור אבא שלי, אבל מסוג אחר, והחיכוך בין שתי ההשקפות השונות מעניין אותי.

כבר שנים, בכל פעם שאני נוסע לבקר את הוריי במרסיי, הכל עובר על מי מנוחות עד לרגע בו אנחנו מתחילים לדבר על ישראל. בדרך כלל זה גם הרגע בו אמא שלי מתחילה להעמיס עוד ועוד מנות לשולחן כדי לנסות בכח להסיח את דעתנו, אבל האסטרטגיה הזו לא תמיד מצליחה למנוע מהויכוח להתלהט… במהלך השיחות האלה אבא שלי בטח חושב שאני איזה מיליטנט פרו-פלסטיני שעבר אינדוקטרינציה בשנותיי באוניברסיטה ושנפלתי קורבן לפרופגנדה של התקשורת השמאלנית, ואני מהצד שלי כמעט חושב שאבא שלי הוא ריאקציונר זקן שלא מסוגל להודות שהפך לימני  בדעותיו, שבוי בתפיסה מיושנת של ציונות שלא התפתחה מאז שנות ה-60…

מה אוכל לעשות כדי לפתור את התסבוכת הזו ולהכניס הגיון במצב הזה, שנראה כמעט אבוד לגמרי?

ובנוסף על כל זה, בתכנית המגורים הזו נכנסת למשחק גם השהות בעיר החדשה והלא מוכרת. אפשר לומר שכמו שאנשים מספרים את סיפור חייהם, כך לגור בעיר משמע לספר את סיפורה של העיר, יום אחרי יום, פרק אחר פרק, יחד עם סיפורי החיים שבתוכה. לפעמים קורה שאנחנו דווקא מספרים הרבה יותר על ערים שאנחנו בכלל לא גרים בהן, וירושלים היא הדוגמא המושלמת; עיר קדושה "כפול שלוש" שמספרים עליה בלי סוף. אני עצמי מעולם לא גרתי בירושלים ואני מספר עליה, גם אבא שלי- אבל סיפורו שונה מזה שלי, ועוד אנשים רבים אחרים שסיפרו לי עליה. אולי, כפי שיש סיפורי חיים שמסופרים יותר מאחרים, כך גם סיפוריהן של ערים? אינני יודע.

הפרויקט שלי לתכנית השהות  הזו הוא יצירת תסכית רדיו, סדרה בת כמה חלקים ודרכם יתגלו שתי הפרספקטיבות השונות של ירושלים, זו של הבן וזו של האב. אני רוצה ליצור סיפור עלילתי על ירושלים. סיפור בדוי שישמש צומת לכל הסיפורים השונים שמתקשרים לירושלים, סיפורים משפחתיים, משוגעים, סודיים ועתיקים.

בשליחות לירושלים עם משימת כתיבה,פגישה עם קרובי משפחה, אנשים שלא הכרתי קודם וגם כאלה שלא פגשתי מעולם… המצב הזה הוא כבר סיפור בפני עצמו, אבל בעצם רק תירוץ לנסות ולמצוא קשת שלמה של סיפורים אחרים לספר."

מיצירותיו הקודמות

תיאטרון

  • De la solubilité de la culture dans l’eau salée, in Bocal Alger-Vitry-Tunis, Editions de la Gare, 2002
  • De l’importance du fait d’aller où, in Bocal N.I.P, Editions de la Gare, 2002

קולנוע

  • La grosse pompe, moyen-métrage inspiré de l’oeuvre de Michel de Ghelderode, 2005
  • Tout va disparaître, web-série en 10 épisodes réalisée avec des amateurs d’Auray (Morbihan), 2008

 יצירות רדיופוניות

  • La Vésicule merveilleuse, feuilleton en 10 épisodes, réal. Cédric Aussir, France Culture, 2011
  • Pascal le lapin (version radiophonique), réal. Cédric Aussir, France Culture, 2012
  • Aujourd’hui vous prenez le train, série de cinq pièces courtes, réal. Cédric Aussir et Alexandre Plank, France Culture, 2012-13